Czy bakterie mogą nas leczyć? Probiotyki, Lactobacillus, IBD, choroba Crohna, mikrobiom, jelita - Stacja IITD

Dr Dominika Jakubczyk wyjaśnia jaka jest różnica miedzy suplementami a lekami oraz skąd wynika rożna skuteczność preparatów probiotycznych. Gdzie są naturalne źródła probiotyków i jak zadbać o nasz mikrobiom, który może być skutecznym lekiem na całe zło?

Bakterie. Nasi odwieczni wrogowie czy najlepsi przyjaciele? To, że bakterie są odpowiedzialne za wiele chorób wie każdy z nas. Osłabienie odporności organizmu, spowodowane na przykład stresem, nieprawidłową dietą czy innymi chorobami, może doprowadzić do zwiększonej podatności na infekcje bakteryjne. Gorączka, katar, kaszel, biegunki, ból ucha… Tych objawów chyba każdy z nas doświadczył przynajmniej raz w życiu i bardzo prawdopodobne, że odpowiedzialne za nie były właśnie bakterie. Nic więc dziwnego, że wybudzają w nas one negatywne odczucia. Jednakże jest jeszcze druga strona medalu. Bez bakterii świat nie mógłby istnieć! Człowiek i jego mikrobiom to całość, nazywana także metaorganizmem. Przypuszcza się, że bakterie zasiedlają nasz organizm już w życiu płodowym. Liczne badania wskazują, że bez bakterii komensalnych, organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Bakterie naturalnie zasiedlające nasze ciało trenują nasz układ immunologiczny, pomagają zwalczać inne, szkodliwe mikroorganizmy, wpływają na organogenezę, przemianę materii, gospodarkę hormonalną, funkcjonowanie jelit, mózgu, i in. Udowodniono, że wiele przewlekłych chorób zapalnych wiąże się z dysbiozą, czyli nieprawidłową kompozycją szczepów bakteryjnych zasiedlających nasze jelita. W wielu przypadkach wyrównanie tych nieprawidłowości niweluje objawy i pomaga odzyskać zdrowie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej badań skupia się na dobroczynnym działaniu bakterii i ich potencjalnym zastosowaniu terapeutycznym.

#mikrobiom, #probiotyki, #IBD, #crohnsdisease, #colitis, #lactobacillus, #bifidobacterium, #suplementy, #zdrowie, #mikrobiota

Wróć na górę strony